جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کابینت طرح چوب

ماده اصلی سازنده کابینت، ورق‌های MDF است.کابینت طرح چوب نیز از این ماده اصلی تشکیل شده‌است.البته در برخی موارد، از فلز به عنوان عنصر اصلی سازنده کابینت استفاده می‌شود.

در انتها رویه آن را با روکش چوب طبیعی می‌پوشانند.علت اصلی اینکه تنها روکش کابینت چوب است، به گرانی و هزینه‌بر بودن چوب بازمی‌گردد.کابینت طرح چوب نوعی کابینت کلاسیک است که در آن از ورقه‌های 16 تا 25 میلی‌متری استفاده می‌شود.ضخامت لایه روکش چوب آن تنها 1 میلی‌متر است.پس از اینکه این ورق‌ها توسط دستگاه برش CNC به کابینت متصل شد و به شکل مورد نظر درآمد، رنگ انتخاب شده برروی آن نقاشی می‌شود.

کابینت ممبران ساده

وجه تمایز ما

اجرای تضمینی

قیمت منصفانه

بهترین متریال

تیم باسابقه

نمونه کارهای کابینت آشپزخانه

محبوبیت کابینت چوبی

به صورت کلی اشیایی که سبک آن‌ها کلاسیک است، از محبوبیت بالایی برخودار هستند.در گذشته برروی کابینت‌های چوبی، طرح‌ها و نقش‌های مختلف و گوناگونی حکاکی می‌شد که تماشای آن و حضورش در محیط خانه، فضایی متفاوت خلق کرده و نشاط مضاعفی را جاری می‌ساخت.کابینت‌های چوبی به علت کیفیت بالای چوب به کار رفته و نیز منحصر به فرد بودن طرح روی آن، از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار بودند.اما به تدریج و با گران و کمیاب شدن چوب‌های با کیفیت و نیز تغییر فرهنگ ساخت و ساز، استفاده از کابینت تمام چوبی کمتر شد و به مرور کابینت طرح چوب جای آن را گرفت.

 

انواع روکش چوبی

اشاره شد که در کابینت‌های طرح چوب، تنها یک روکش ساده به ضخامت 1میلی‌متر استفاده می‌شود.در سال‌های اخیر و با توسعه تکنولوژی و ساخته‌شدن مواد اولیه جدیدتر، روکش‌های چوبی نیز متنوع‌تر شدند.این تنوع دست شما را برای انتخاب گزینه مورد نظر براساس ویژگی‌هایی مانند قیمت، کیفیت و شیوه نگهداری، باز می‌گذارد.

در این قسمت به بررسی انواع روکش چوبی می‌پردازیم.

 

 

روکش چوب طبیعی

محبوب‌ترین و انتخاب اصلی همگان بدون تردید روکش چوب طبیعیست.چوب طبیعی با عطر دل‌انگیز خود جنگل، طبیعت، سبزی و طراوت را به خانه شما می‌آورد.برای ساخت روکش چوب طبیعی از درختانی مانند بلوط، سرو، گردو، افرا و راش استفاده می‌شود.زیبایی و ظرافت این چوب‌ها برروی کابینت‌ها، جذابیت آن‌ها را دو چندان می‌کند.استفاده از روکش چوب طبیعی در کابینت مزیت‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • انعطاف پذیری بالای چوب طبیعی که قابلیت اجرای طرح‌های کلاسیک را برروی آن‌ها ساده و آسان می‌کند.
 • استفاده از چوب طبیعی باعث به وجود آمدن حس گرما و صمیمیت در بین اعضای خانواده می‌شود.

در کنار داشتن مزایا، استفاده از روکش چوب طبیعی، معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 • چوب طبیعی در برابر مواردی مانند حرارت، رطوبت و ضربه بسیار آسیب پذیر است.به خصوص رطوبت که پس از نفوذ به آن باعث تغییر شکل چوب شده و به اصطلاح کابینت شکم پیدا می‌کند.
 • برای نطافت و تمیزی روکش چوب طبیعی نمی‌توان از مواد شیمیایی موجود در بازار استفاده کرد.


روکش چوب مصنوعی

با گران شدن و نیز کمیاب بودن چوب‌های طبیعی و نیز توسعه تکنولوژی، به مرور روکش مصنوعی چوب وارد بازار شد و جای چوب طبیعی را گرفت.روکش‌هایی مانند PVC، ملامینه، MDF، هایگلاس، لترون و …از این نوع روکش هستند.روکش مصنوعی نسبت نوع طبیعی آن، ارزان‌تر بوده و مقاومت بالاتری دارد.

در صورت آسیب دیدن، امکان ترمیم آن‌ها وجود دارد.در مقابل ضربه، رطوبت و گرما مقاومت بالایی دارند.

در ضمن نظافت روکش چوب مصنوعی ساده بوده و در آن می‌توان از مواد شیمیایی استفاده کرد.

 

رنگ کابینت طرح چوب

تکمیل‌کننده بهترین طرح و متریال کابینت، یک رنگ زیبا و جذاب است.معمولا در کابینت‌های طرح چوب از دو رنگ استفاده می‌شود.

 • قهوه‌ای
 • سفید


کابینت طرح چوب سفید رنگ

استفاده از رنگ سفید در کنار ستون‌هایی که منبت‌کاری شده‌اند منجر به خلق یک دکوراسیون بسیار شیک و چشم‌نواز می‌شود.از سوی دیگر در صورتی که برروی درب‌های کابینت، حکاکی‌هایی نقش بسته‌باشد، جذابیت آن دو چندان می‌شود.البته از نورگیر بودن آشپزخانه نیز نباید ساده گذر کنیم.اگر نورگیرهای آشپزخانه به درستی طراحی شده‌باشند، در زیبایی و درخشندگی فضا، نقش انکار ناپذیری دارند.در برخی از طراحی‌های جدید، فضایی که برای ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در نظر گرفته می‌شود را، خارج از دید قرار می‌دهند تا فضا از نظر بصری و زیبایی شناسی یک‌دست شود.برای تکمیل این زیبایی، می‌توان از سنگ‌های مختلف برای روی کابینت و دستگیره‌های زیبا استفاده کرد.

 

 

کابینت طرح چوب قهوه‌ای رنگ

در صورتی که آشپزخانه نورگیر طبیعی مانند تراس داشته‌باشد، نیاز به نورپردازی قوی نبوده و رنگ قهوه‌ای کابینت به قدر کافی جلوه خود را نشان خواهد داد.معمولا رنگ قهوه‌ای باعث می‌شود آشپزخانه جذاب‌تر نشان داده‌شود.

مانند رنگ سفید، می‌توان از صفحه سنگی برروی کابینت به همراه دستگیره‌های سفید استفاده کرد.

اصولا یکی از راه‌های جذاب‌تر دیده شدن، ایجاد تضاد رنگیست.در اینجا تضاد دستگیره سفید و رنگ قهوه‌ای کابینت، جلوه درخشانی را به وجود می‌آورد.لازم به ذکر است که استفاده از رنگ قهوه‌ای در آشپزخانه‌های با متراژ بالا توصیه شده‌است.از مزایای استفاده از رنگ قهوه‌ای، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • یکی از امتیازات استفاده از رنگ چوب در کابینت آشپزخانه منزل این است که امکان هماهنگی بیشتر یا همان ست کردن لوازم منزل و آشپزخانه برای شما وجود دارد.این خبر خوبیست چون برای چیدمان و دکوراسیون منزل، گزینه‌های انتخابی بیشتری دارید.
 • شاید دیده‌باشید که رنگ برخی از کابینت‌های چوبی، رنگ چوب روشن با رگه‌های تیره است.این تضاد رنگی موجود، باعث به وجود آمدن یک زیبایی خاص در آشپزخانه می‌شود.برای اینکه این تضاد یا همان کنتراست، بیشتر شود از رنگ قهوه‌ای تیره‌تری استفاده کنید و در نهایت از دیدن آن لذت ببرید.
 • معمولا استفاده از ابزار و وسایل با رنگ روشن باعث می‌شود که فضای بسیار بزرگ‌تر از آنچه هست دیده‌شود.تجربه نشان داده‌است که وقتی فضا بزرگ باشد، آرامش خاطر در ذهن ما وجود دارد.
 • یکی از بهترین انتخاب‌ها برای رنگ کابینت چوبی، رنگ‌هایی هستند که یکنواخت نبوده و نوعی رگه در آن وجود دارد.این نوع رنگ‌ها، به راحتی با انواع دیگر رنگ چوب هماهنگ می‌شوند.
 • اگر قصد دارید جلوه‌ای مدرن، امروزی و شیک به آشپزخانه خود بدهید، از کابینت رنگ چوب استفاده کنید.
 • گفته شد که کابینت طرح چوب در سبک کلاسیک است اما امروز می‌توان از آن در سبک مدرن نیز استفاده کرد.

 

 

تفاوت کابینت MDF با کابینت رنگ شده

در فرایند ساخت و تولید کابینت با رنگ چوب طبیعی، برای اینکه خروجی زیباتر شده و نیز دوام کابینت بالاتر از قبل باشد، از رنگ‌های شفاف یا خود رنگ استفاده می‌کنند.استفاده از رنگ در پوشش بیرونی کابینت باعث به وجود آمدن تنوع بیشتر در محصولات شده و طبیعتا به فروش بیشتر منجر خواهد شد.یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین رنگ‌هایی که برای پوشش کابینت استفاده می‌شود، رنگ شاپان است.این رنگ باعث می‌شود روکش چوبی کابینت تیره‌تر شود اما از آن نمی‌توان به عنوان یک لایه حفاظتی در مقابل موادری مانند رطوبت یا تابش مستقیم نورآفتاب استفاده کرد.استفاده از شاپان تنها باعث می‌شود کابینت و پوشش بیرونی آن زیباتر و از نظر بصری جذاب‌تر شود.

در کنار شاپان می‌توان رنگ‌های پلی‌اورتان و پلی‌استر نیز استفاد کرد.استفاده از آن‌ها علاوه بر کیفیت قبل قبول، باعث می‌شود زیبایی کابینت همچنان حفظ شود.در مجموع قیمت یک کابینت رنگ شده در مقایسه با کابینت MDF مانند هایگلاس، بالاتر است.

 

 

ستون ، سرستون ، تاج و کتیبه

 

همان طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، در کابینت‌های چوبی همیشه استفاده از طراحی و حکاکی رواج داشته و وجود آن‌ها حس خوب و آرامشی در ساکنین منزل به وجود می‌آورده‌است.حال و باتوجه به دلایل گفته شده در خصوص رواج استفاده از کابینت طرح چوب، قصد داریم به بررسی طراحی چنین نوعی از کابینت بپردازیم.در کابینت‌های کلاسیک چوبی، بخش‌هایی مانند ستون، سرستون، تاج و کتیبه وجود داشته و دارند.برای زنده کردن نمای چوبی باید در طراحی قسمت‌های ذکر شده، دقت و وسواس کافی را داشته‌باشیم.

طراحی و ایجاد قسمت‌های ستون و تاج با استفاده از دستگاه برش CNC به آسانی و راحتی قابل اجراست.

اما این سادگی در طراحی و اجرای قسمت سرستو و کتیبه وجود ندارد.به علت همین دشواریست که معمولا مجبور می‌شویم از قطعات و قسمت‌های چوبی در این بخش‌ها استفاده کنیم.

 

 

کابینت طرح چوب یا ممبران؟

اینکه کابینتی که قرار است ساخته‌شود طرح چوب باشد یا ممبران، کاملا به ما و سلیقه ما مرتبط است.اما اگر بخواهیم با گذر سلیقه و نظر، به درستی و منطقی به این تصمیم‌گیری بپردازیم باید مواردی را در این خصوص با هم از نظر بگذرانیم.در کابینت‌های طرح چوب با توجه به استفاده از روکش‌های تمام چوبی، قیمت تمام شده برای شما بالا خواهد بود.علاوه بر قیمت، باید دقت و مراقبت زیادی در خصوص نگهداری از آن به عمل بیاورید.چون چوب به شدت در برابر مواردی مانند رطوبت، نور آفتاب و آلودگی محیط حساس است.

اما کابینت‌های ممبران، علاوه بر اینکه در زمینه قیمت نهایی دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارند، طرح‌های متنوع‌تری نیز به شما عرضه می‌کنند.اگر برای منزل خود از کابینت ممبران استفاده کردید، دغدغه پایینی برای نگهداری آن خواهید داشت.چون این کابینت‌ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت، نور آفتاب، ضربه و مواردی از این دست دارند.مورد بعدی این است که امکان تعویض یا تغییر کابینت در مدت زمان کوتاه وجود ندارد.در واقع این مسئولیت شماست که با ایک انتخاب درست، از دغدغه تغییرات مداوم در کابینت‌های منزل خود فرار کنید.

با توجه به در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده، انتخاب کابینت ممبران به شما توصیه می‌شود.

 

 

نکات مهم در زمان ساخت کابینت طرح چوب

مانند هر بخش دیگر یک ساختمان و بنا، در زمان طراحی و اجرای ساخت یکی از اجزای بنا باید نکات مهمی را رعایت کرد تا در نهایت خروجی کار، از هر نظر مطلوب باشد.در ساخت کابینت نیز باید موارد مهمی را در نظر داشته‌باشیم که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • تک تک اجزای ساختمان برای ساکنین آن مهم است.برای ساخت کابینت از دانش یک فرد ماهر و باتجربه بالا استفاده کنید.این تفکر و باور را کنار بگذارید که حیاتی‌ترین اجزای یک ساختمان، آن است که در دل کار طراحی و تعبیه می‌شود.همان قدر که تاسیسات و لوله‌کشی بنای در حال ساخت اهمیت می‌دهید، در ساخت کابینت و متریال مورد استفاده نیز دقت کافی را به خرج دهید.
 • در فرایند طراحی و ساخت کابینت، حتما از دستگاه‌ها و چسب با کیفیت استفاده کنید.دلیل این استفاده واضح است.تا در گذر زمان آن‌ها سالم و بدون تغییر باقی بمانند.
 • در محصول نهایی کیفیت روکش اهمیت فوق‌العاده‌ بالایی دارد.چون روکش چوبی است که با مواردی مانند نور آفتاب، حرارت یا رطوبت در تماس است.اگر متریال استفاده شده در روکش، کیفیت مناسبی نداشته‌باشد، در نهایت با هزینه بالایی برای ترمیم یا تعویض روکش و حتی خود کابینت مواجه خواهیم شد.
 • کابینت برای چه موردی استفاده می‌شود؟طبیعتا برای قرار دادن و نگهدای وسایل و لوازم خانه و آشپزخانه.برای اینکه یک کابینت از توان و مقاوت بالایی برای نگهداری از این وسایل برخوردار باشد، باید از ورق‌های MDF با کیفیتی در آن استفاده شود.اگر اینچنین نباشد، به مرور کابینت خم شده یا به اصطلاح شکم می‌دهد.
 • در ساخت یک کابینت، حتما از یراق آلات مناسب و با کیفیتی استفاده کنید.دستگیره‌ها، لولای کابینت و مواردی از این دست با اینکه به نظر مهم نمی‌آیند، اما بایستی از نمونه‌های با کیفیت آن در کابینت استفاده شود.


جمع‌بندی

 

در خصوص کابینت طرح چوب، آنچه برای دانستن مورد نیاز بود، به تفصیل بیان شد.با خواندن این مطلب به صورت کامل، دید کامل و همه جانبه‌ای در خصوص این نوع کابینت، ساخت آن و مزایا و معایب آن خواهید داشت.برای اینکه انتخاب شما از هر نظر با توجه به شرایط شما بهترین باشد، حتما کلیه موارد بالا را در تصمیم‌گیری لحاظ نمایید.در نهایت شما با یک انتخاب درست و هوشمندانه، بهترین فضا و حس آرامش را در منزل ایجاد کرده و به خانواده خود هدیه می‌دهید.

برای مشاوره رایگان و تخصصی قبل از سفارش می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.