جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۹ تا از طلایی ترین اصول و نکات در طراحی کمد دیواری !!

فهرست مطالب

اصول و نکات مهم در طراحی کمد دیواری

یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون خانه ها، برخورداری آنها از کمد دیواری است. در گذشته، استفاده از فضایی خالی برای نگهداری وسایل همه را راضی می کرد. این در حالی است که امروز با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای مختلف طراحی، ظاهر و کیفیت کمدهای دیواری از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل، آگاهی از اصول طراحی کمد دیواری به طراحان کمک می کند تا کمدی متناسب با نیاز و سلیقه مشتریان خود طراحی کنند. با نیودیزاین همراه باشید.

 

اصول طراحی کمد دیواری

پیش از اقدام به طراحی کمد دیواری مورد نظرتان باید نمونه های زیادی را ببینید تا به ویژگی های خاص مورد نظرتان برسید. طرح کلی از کمد دیواری متناسب با نیازهایتان در ذهنتان شکل می گیرد، ظاهری زیبا از کمد درنظر می گیرید، نحوه قفسه بندی آن را مشخص می کنیدو می توانید اندازه آویزهای لباس، فضایی برای رختخواب، تعداد کشوها، قفسه ها و غیره را تعیین کنید. همچنین جنس مناسب متریال کمد، مدل آن، درب کمد دیواری مناسب و قیمت نهایی ساخت کمد دیواری برایتان مشخص می گردد.

 

نکات  طراحی کمد دیواری

 

۱. دقت در اندازه گیری ابعاد فضای مورد نظر

یکی دیگر از اصول مهم برای طراحی کمد دیواری، اندازه گیری دقیق ابعاد فضایی است که در آن کمد دیواری نصب می کنید. برای اندازه گیری دقیق فضای مورد نظر بهتر است که از خودِ طراح بخواهید این کار را انجام دهد، چرا که برخی خانه ها ممکن است دیوارهای کج،قوس دار یا زاویه های غیراستاندارد داشته باشند.

 

۲. مشخص کردن نیازهای خود از کمد دیواری از اصول مهم طراحی

از دیگر نکات و اصول مهم برای طراحی کمد دیواری ای که کارایی خوبی برایتان داشته باشد، ابتدا باید نیازهای خودتان از این کمد را مشخص کنید. قسمت های مورد نظرتان در کمد دیواری مانند جای رختخواب ها، کشوها و اندازه آن ها، قفسه ها و غیره را مشخص کنید یا برای مثال اگر تمایل به استفاده از دستگیره کابینت شاخه ای در کمد دیواری خود دارید آن را به طراح اطلاع دهید. بر این اساس، نیازهای شما از کمد دیواری می تواند طراحی آن را به طور کلی تغییر دهد. به همین دلیل بهتر است نیازهای خانه خود را پیش از هر چیزی یادداشت کرده و در اختیار طراح کمد دیواری قرار دهید.

 

۳. توجه به چند منظوره بودن طراحی کمد دیواری

برخی خانه ها فضای کمی دارند و در اتاق های آن ها جایی برای استفاده از مثلا تخت خواب و کمد دیواری به طور هم زمان وجود ندارد. در چنین شرایطی،از کمد دیواری چند منظوره نیز می توان استفاده کرد. طراح کمد در این شرایط می تواند کمدهایی را بسازد که دارای تخت خواب هستند. به این ترتیب در بزرگ ترین دیوار اتاق می توان کمد، تخت خواب، میز و غیره را در کنارهم طراحی کرد که نمایی بسیار زیبا نیز به اتاق می بخشند و از حجم وسایل غیرضروری اتاق می کاهند.

 

طراحی کمد دیواری

 

۴. در نظر گرفتن اصول ارگونومی در طراحی کمد دیواری

توجه به اصول ارگونومی در طراحی کمد دیواری موجب می شود تا به راحتی به همه فضای کمد خود دسترسی داشته باشید و به همین دلیل نیز کمدتان همواره منظم و شیک می ماند. طراحی کمد بر اساس اصول ارگونومی به این صورت است که قفسه ها باید بالای آویز لباس قرار بگیرند، عمق قفسه ها به دلیل امکان دسترسی و همچنین نظم و ساماندهی آسان کمد نباید بیشتر از 35 سانتی متر باشد، عرض قفسه ها نیز حدود 30 سانتی متر باید باشد، زیرا در کمدهای استاندارد لباس های تاشده حدودا 30 سانتی متر از عرض و 35 سانتی متر از عمق کمد را به خود اختصاص می دهند.

 

۵. هزینه ساخت کمد

یکی دیگر از اصول و عوامل تعیین کننده در طراحی کمد دیواری هزینه آن است. به طور کلی قیمت کمد به ابعاد کمد، مواد و همچنین تقسیم بندی های داخلی آن بستگی دارد. متناسب با نیازتان می توانید هزینه کمد دیواری مورد نظر خود را تخمین بزنید.

 

بیشتر بخوانید : انواع کابینت آشپزخانه پولیشی

 

۶. انتخاب رنگ، جنس و کیفیت کمد

در ادامه مبحث اصول طراحی کمد دیواری باید گفت که کمدهای دیواری معمولا ابعاد بزرگی داشته و فضای زیادی را در خانه و اتاق به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل ظاهر آن ها در دکوراسیون اتاق بسیار تأثیرگذار است. از این رو انتخاب رنگی مناسب بافضای اتاق یکی دیگر از نکات مهم در طراحی کمد دیواری محسوب می شود. از سوی دیگر جنس و کیفیت موادی که برای ساخت کمد استفاده می شود نیز بسیار مهم است. کمدهای دیواری امروزی از جنس MDF ساخته می شود. کمد دیواری باکیفیت باید کفی مستحکم داشته باشد و اگر به جای سیمان از چوب ساخته شده باشد، حتما باید توانایی حمل بارهای آینده را داشته باشد. روکش کمد دیواری نیز باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا به مرور زمان و در صورت برخورد با ضربه های ناگهانی مقاومت کافی داشته باشد.

 

۷. انتخاب نوع کمد دیواری از اصول مهم طراحی

کمدهای دیواری انواع مختلفی دارند که عبارتند از:کمدهای ریلی، کشویی و کلاسیک. کمد دیواری کلاسیک از فضای داخلی مناسبی برخوردار است، ولی چون درب بازشو دارند، فضای مقابل آن ها باید به اندازه عرض درب داخلی باشد. کمد ریلی نیز از بهترین نوع کمد دیواری بوده و به دلیل برخورداری از درب های ریلی فضای رو به روی خود را اشغال نمی کنند.

ریل تاچ ساچمه ای، یکی از انواع یراق آلات پرکاربرد برای طراحی کمدهای ریلی می باشد. کمدهای کشویی به نوعی ارزش افزوده برای کمد ریلی یا کلاسیک محسوب می شوند و به صورت طبقاتی طراحی می شوند که به کمدهای مذکور اضافه شده و به صورت کشویی از آن ها خارج می شوند.

 

مدل های طراحی کمد دیواری

 

۸. عدم استفاده از کشو

به طور کلی، ساخت کشو در طراح کمد لباس،هزینه زیادی به همراه دارد و از سوی دیگر فضای زیادی از کمد را به خود اختصاص می دهد. در این شرایط امکان استفاده بهینه از فضای کمد دیواری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل اگر در اتاق خود دراوِر دارید، بهتر است که از کشوی آن ها برای قرار دادن وسایل یا لباس های کوچک استفاده کرد.

 

همچنین مطالعه کنید : با انواع کابینت آشپزخانه آشنا شوید!

 

۹. طبقه بندی کمد دیواری با عمق زیاد

یکی از اصول مهم و تأثیرگذاری در طبقه بندی کمد دیواری ها میزان عمق و ارتفاع آن ها است. به عبارتی طبقه بندی کمد دیواری با عمق زیاد بسته به کاربردی که دارد، متفاوت می تواند باشد. در چنین کمدهایی گاهی عمق زیاد باعث می شود که به وسایل انتهای قفسه دسترسی نداشته باشیم. ااز سوی دیگر، عمق زیاد کمد گاهی موجب می شود تا وسایل جاگیر مانند رختخواب یا چمدان را بتوانیم به راحتی داخل کمد جا دهیم. لازم به ذکر است محل قرارگیری و طراحی کمد دیواری چگونگی استفاده از آن را مشخص می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *